Powszechnie rozpoznawalną marką Spółki jest hodowla bydła mlecznego rasy HF. Parametry hodowlane, produkcyjne i reprodukcyjne stawiają nas wśród liderów tej branży.
Od lat wszelkie techniki i technologie wspomagające osiąganie tych wyników są udziałem Spółki. Nie jest nam obca współpraca z instytutami naukowymi czy uczelniami. Wszelkie najnowsze, korzystne dla hodowli i produkcji rozwiązania aplikujemy w naszych stadach.
Aktualnie stado krów mlecznych liczy 1250 krów zlokalizowanych w 4 fermach:
Młodzież żeńska utrzymywana jest w dwóch wychowalniach jałówek:
Główna sprzedaż zwierzęca w Spółce to sprzedaż mleka. Roczna jego sprzedaż to ponad 13 mln litrów. Poza tym sprzedajemy jałówki cielne i krowy pierwiastki – około 180 – 200 sztuk rocznie, buhajki hodowlane - około 40 sztuk rocznie oraz buhajki opasowe.
Wartość genetyczna stada krów zdefiniowana jest krajowym indeksem hodowlanym PF – produkcja i funkcjonalność. W pracy hodowlanej w grupie jałówek wykorzystujemy wycenę genomową. Wszystkie urodzone jałówki poddawane są tej wycenie w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach, a ich wartość wyrażana jest indeksem gPF. Obydwa indeksy – PF i gPF- wraz analizą rodowodów zwierząt są podstawową informacją do realizacji założonego w Spółce programu hodowlanego. Nasienie buhajów stosowanych w Spółce odpowiada swoimi parametrami założeniom tego programu. Aktualnie preferowane są buhaje cechujące się wysoką transmisją cech pokroju, płodności i składu mleka z uwzględnieniem beta kazeiny A2A2. Znakomita większość tych buhajów wyceniona jest metodą GMACE. Młodzież inseminowana jest nasieniem seksowanym. Wybór buhajów stosowanych do inseminacji traktowany jest w Spółce jako inwestycja w przyszłość hodowlaną. Równolegle ze stałym wzrostem wartości hodowlanej zwierząt należących do Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. wzrastała wydajność mleczna krów. W 2023 roku średnia wydajność roczna naszych zwierząt (1250 krów) kształtowała się na poziomie 12274 kg, 4,45% tłuszczu i 3,48 % białka. Wynik najlepszego stada to 12845 kg, 4,86% tłuszczu i 3,45 % białka. Dla Spółki niezmiernie ważnym etapem hodowli jest programowanie wzrostu i rozwoju jałówek. Cykliczna kontrola masy ciała i wzrostu młodzieży pozwala na oczekiwany rozwój tkanek wymienia oraz wiek pierwszego wycielenia w optymalnym dla rasy HF 720-730 dniu życia. To etap zabiegania o ekspresję genów.
Kadra zootechniczna szczególnie koncentruje się na zdrowiu zwierząt i ich reprodukcji. Aktualna długowieczność krów oscyluje wokół wartości 3,5 roku przy średniej wydajności życiowej na poziomie 40 tys. kg mleka. Obydwie wartości znacznie przekraczają średnie dla krów rasy HF będących pod oceną w Polsce. Przyjęte procedury w zakresie rozrodu bydła pozwalają uzyskiwać w stadach krów wartość PR (Preganancy Rate) przekraczające 30%. Walory naszych zwierząt doceniają hodowcy bydła mlecznego, którzy kupują nasze jałówki cielne, krowy pierwiastki oraz buhajki hodowlane. W Ośrodku Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. realizowany jest także program embriotransferu MOET. Jest on realizowany z zespołem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z którym przygotowujemy się do możliwości pobierania z zarodków ich DNA do wyceny genomowej. Ta procedura jest jeszcze w Polsce niepraktykowana. Zapotrzebowanie hodowców na materiał hodowlany pochodzący od samic o najwyższych parametrach hodowlanych skłania nas do produkcji w przyszłości embrionów bydlęcych nie tylko na własne potrzeby ale także na sprzedaż.
Wszystkie zwierzęta utrzymywane są w obiektach wolnostanowiskowych. Dój odbywa się na halach udojowych typu „rybia ość”. Restrykcyjne przestrzeganie procedur doju pozwala na produkcję mleka o niskim poziomie bakterii (do 10tys./ml) i komórek somatycznych(180 -200tys./ml).
Zwierzęta karmione są w systemie TMR (Total Mixed Ration). Produkujemy 100% pasz objętościowych niezbędnych dla naszych zwierząt. Kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z lucerny, prasowane wysłodki buraczane oraz CCS stanowią podstawę diety naszych zwierząt. Uzupełniają ją pasze treściwe, mineralne oraz dodatki funkcyjne.
Wyniki produkcyjne, hodowlane, a także typ mleczny naszych zwierząt znajdują uznanie w wielu gremiach. Dumą każdej hodowli i satysfakcją dla hodowcy są krowy, które w trakcie swojego życia wyprodukowały ponad 100 000 kg mleka. W historii naszej hodowli takich krów jest więcej niż 100. Wszystkie były nagradzane stosownymi wyróżnieniami.
Nasze zwierzęta prezentujemy od czterech dekad na wystawach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Zawsze wracamy z tytułami vice-championa, championa lub – co jest najwyższym honorem – superchampiona.